Innovative
Classroom

Center Focus

Food For Thought

  1. You will need several different supermarket ads for this activity. Or you will need to visit a supermarket and list some prices.
  2. Have your students figure out how much they would spend on food for themselves eating for a week. They should be as realistic as they can including snacks and beverages.
  3. Have them estimate what their parents have to spend shopping for the whole family.
  4. Have them calculate how many hours they would have to work in a minimum wage job to buy their food for a week.
  5. Students should reflect on this activity addressing such things as being wasteful, buying expensive snacks, asking for things that they don't really need, etc.

More Center Focus Ideas

Moon Months
Height of a Tree
Spin-and-Spell
Inch By Inch Map
Famous Places Wall
Color Pastel Classmates
What Do I Want to Know?
Story Problems
European vs. Taino
Does It Measure Up?
The Great Wall of China
Bumper Stickers
Puppets
Halloween Alphabetizing
Food For Thought
Crooked vs. Straight
Historical Perspective
Money Del Mundo
How Much is 2000, Anyway?
Hackey Sack
Valentine Flower Pots
Picture Poems
Krypto
Travel Brochure
Discover Music
All About Columbus
Alphabetizing Mania!
How Does Soap Affect Bubbles?
Shapes and Angles
Student Editorial
Leaf Estimation
Presidential Fractions
The Pumpkin
Area of a Shamrock
Cinco de Mayo Lookup
What Weighs More?
Spring Into Science
Matching Animals To Their Names
Egg Volume
Distances Traveled
Literature Response
Discovering the Area of Triangles
Am I a Square?
Surf the World
What’s the Stamp Worth?
Take for Granted
Broken Ruler
If the Earth Were Flat
Scattergories
The Medal Winners