Innovative
Classroom

Bell Work

Yo-Yos

Challenge your kids with this problem:

At the Dollar Store, $1.00 buys two yo-yo's. At IWantYoYos.com, you can purchase three yo-yo's for $2.00.

  • Which store has the better buy?
  • Can you explain your answer in different ways?

More Bell Work Ideas

Population in 2040
Quote Response
Lucky Signs
Sistine Chapel
"If" Response
Veterans Day 101
Short A Sound
The Iditarod
Unscramble the States
Mystery Animal
Most Used Letters Tally
Candy Math
Food List
"Eggcelent"
Admirable Athlete
Fractions of an Apple
What’s The Word?
What is Thanksgiving?
Population Make-up
What Do the Books Have in Common?
Create a Sentence
Short Vowels
Shapes Around the Room
Circumference of Student Circle
A to Z Animals
Common Eye Color
Private Space Shuttles
Words That Begin With
Parts of Speech
Arm Length
Positive vs. Negative
Nine to Five
Non-E Paragraph
Unscramble the Words
Who’s Winning?
Automobile Symbols
Boggle
Pumpkin Seeds
Simon Says
Using A Compass
Coin Sorting
Computers Per Student
Class Percentages
Race in the United States
Remember the Jack-O-Lantern
Find Someone Who…
Sorting Buttons
Blind Drawing
What is IT?
Simple Sketches